O nas

Telewizja Polonia1 – pierwsza i obecnie najstarsza, działająca nieprzerwanie polska stacja komercyjna. Prekursor nowego modelu telewizji, który wraz z pojawieniem się na rodzimym rynku w marcu 1993 roku, zrewolucjonizował ówczesną medialną rzeczywistość. Nadawca wyznaczył kierunki, którymi przez lata  podążała telewizja w Polsce. P1 dziś to ponad 20 lat działalności oraz  miejsce w czołówce najbardziej rozpoznawalnych marek medialnych w kraju. Obecnie stacja jest częścią Międzynarodowej Grupy Medialnej Polcast Media Distribution. W swojej ofercie programowej stawia na różnorodną rozrywkę w interaktywnym wydaniu.

Przez ponad dwie dekady istnienia Polonii1, wraz z otaczającą nas rzeczywistością, przeobrażeniom ulegał telewizyjny rynek. Zmieniały się potrzeby i gusta odbiorców, zmieniała się także nasza Stacja. Nie zmieniło się natomiast to, co było i od samego początku jest dla nas najważniejsze - potrzeby i oczekiwania naszych widzów w zakresie programu. Wychodząc im naprzeciw, z początkiem tego roku zmienił się profil programowy P1. Dotychczasowy uniwersalny charakter zastąpił kontent muzyczno - rozrywkowy.

Z ziemi włoskiej do Polski, czyli nasze początki...

Swoją działalność rozpoczęliśmy w marcu 1993, zrzeszając 13 stacji lokalnych, działających w największych miastach Polski we wspólną sieć. W godzinach popołudniowych oraz paśmie prime-time poszczególne ośrodki emitowały wspólny program pod nazwą Polonia1. Nikt inny, jak właśnie Polonia 1 była prekursorem nowego modelu telewizji, który łamiąc dotychczasowy monopol nadawcy publicznego, zrewolucjonizował rodzimy rynek telewizyjny. Czerpiąc z doświadczeń w zakresie tworzenia i funkcjonowania prywatnych nadawców, opartych na zasadach „importowanych” z Włoch, ówczesny właściciel stacji - włoski inwestor zaimplementował najlepsze wzorce na grunt polski. Tym samym Polonia 1 mogła zaoferować polskiemu odbiorcy nową jakość telewizji pod względem programowym. Filmy, seriale i telenowele, które dotychczas można było jedynie podglądać przez satelitę u nadawców zagranicznych, zagościły na polskiej antenie. Różnorodna oferta programowa, przygotowana z myślą o szerokiej widowni, okazała się strzałem w dziesiątkę i porwała polską publiczność. W zasięgu swojego nadawania Polonia 1 gromadziła olbrzymią, nieosiągalną dzisiaj 26 % widownię. W szczytowym okresie naszej działalności codziennie przed telewizorami zasiadało blisko 9 (!) mln widzów, a stacja wyprzedziła w rankingu oglądalności nawet drugi program telewizji publicznej. To na antenie Poloni 1 swoją premierę miały cały czas lubiane i do dzisiaj wielokrotnie przypominane seriale m.in.: „MacGyver” i „Drużyna A”. Nie tylko panie, ale całe rodziny z zapartym tchem zasiadały przed telewizorami, śledząc kreacje królowej telenowel Grecji Colmenares w klasyce gatunku „Marii”, czy przyjętych z ogromnym entuzjazmem ówczesnych nowości: „Zbuntowanej” i „Manueli”. Produkcje te osiągnęły ogromny sukces.

Od samego początku istnienia stacja nie zapominała o najmłodszych. Polonia 1 jako pierwsza w Polsce emitowała japońskie kreskówki dla dzieci typu "anime" – do dziś pokolenie 30-latków wspomina je z sentymentem. Telewidzowie naszej stacji jako pierwsi mogli oglądać transmisje zawodów Formuły 1. Ale Polonia 1 oprócz filmów i seriali to także cały szereg różnorodnych programów produkowanych przez ośrodki lokalne z przeznaczeniem na główną antenę.

Nie tylko treści programowe zadecydowały o sukcesie stacji. W dużej mierze Polonia 1 swoją wysoką pozycję zawdzięczała ludziom, którzy ją tworzyli i w niej pracowali. Mimo że często byli to adepci sztuki dziennikarskiej, uczący się robienia telewizji, to ich zaangażowanie i pasja, oraz chęć robienia czegoś nowego, innego od tego co realizował publiczny monopolista, przynosiła wymierne efekty. Uznanie i sympatia widzów dla rezultatów ich pracy rosła z każdym miesiącem. Mało kto pamięta, że w skład naszej drużyny wchodzili i właśnie na antenie Polonii 1 swoją pracę zaczynali m.in.: Urszula Rzepczak, Jarosław Kret, Dorota Wellman czy Grzegorz Kalinowski. W zawodzie zostali do dzisiaj i są obecni na wielu antenach. Oni, a także setki innych osób pracujących w Polonii1 i ośrodkach lokalnych, mieli szansę stworzyć i przeżyć coś niezwykłego. Zapisywali pierwsze karty w nowym rozdziale telewizji - tym dotyczącym telewizji komercyjnej, jaki otworzył się w Polsce na początku lat 90-tych i w którym Polonia 1 odegrała szczególną rolę.

(Materiał Przygotował Marcin Siemiński Ekspert ds PR)


Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI” - film dokumentalny na jubileusz 20-lecia telewizji Polonia1:

część1:http://www.dailymotion.com/video/x19fk9x_z-ziemi-wloskiej-do-polski-cz-1-film-dokumentalny-na-jubileusz-20-lecia-telewizji-polonia1_shortfilms

część2:http://www.dailymotion.com/video/x19fo1s_z-ziemi-wloskiej-do-polski-cz-2-film-dokumentalny-na-jubileusz-20-lecia-telewizji-polonia1_shortfilms


Od dnia 1 września 2014 roku nastąpiła zmiana parametrów satelitarnego nadawania  kanału  telewizyjnego Polonia 1.

Nowe Parametry nadawania:

Satelita: Hotbird 13D

Pozycja: 13 East

Częstotliwość: 11662,00 MHz

Transponder: 158

Modulacja: DVB-S2/8PSK

SR: 27500

Kodowanie: FTA

Standard: SD

SID: 16956

Video PID: 2021

Audio PID: 2022 pol

FEC: 3/4


Zmiana parametrów nie powinna wpłynąć na odbiór kanału za pośrednictwem Operatorów telekomunikacyjnych.  W przypadku braku możliwości odbioru kanału prosimy o kontakt ze swoim Operatorem.

Odbiorcy indywidualni kanału Polonia 1, którzy posiadają zestaw satelitarny do odbioru kanałów telewizyjnych w  systemie mpeg4 DVB-S2/8 PSK powinni  wykonać wyszukiwanie kanałów wg. instrukcji odbiornika satelitarnego . Kanał Polonia 1 powinna ukazać się na liście wyszukanych kanałów.

Jeżeli pomimo wykonania wyszukiwania kanałów nie został odnaleziony  kanał Polonia 1 na liście kanałów można zmienić ustawienia parametrów kanału ręcznie zgodnie z instrukcja obsługi odbiornika używając do tego podanych nowych parametrów kanału.

Odbiorcy indywidualni kanału Polonia 1, którzy posiadają zestaw satelitarny do odbioru kanałów telewizyjnych w systemie mpeg2 DVB nie będą mogli odebrać kanału. Odbiór kanału będzie możliwy dopiero po dokonaniu  wymiany odbiornika satelitarnego na działający w systemie mpeg4 DVB-S2.

Dla operatorów telewizji kablowych dosył sygnału Polonii 1 dostępny jest także w mpeg-2 oraz mpeg-4 drogą światłowodową.Za wszelkie utrudnienia związane ze zmianą parametrów nadawania kanału Polonia 1 serdecznie przepraszamy wszystkich naszych odbiorców.

Pytania prosimy kierować na adres pomoc@polcast.tv.

JAK NAS ZNALEŹĆ

Polonia 1 jest  niekodowanym satelitarnym kanałem telewizyjnym. Poza bezpośrednim odbiorem  z satelity HotBird kanał dostępny jest za pośrednictwem Operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi telewizji kablowej oraz platform satelitarnych.

Polonia 1 dostępna jest m.in. w ofercie następujących Operatorów telekomunikacyjnych:

  • polsat cyfrowy KANAŁ 193
  • nc+ KANAŁ 218
  • UPC KANAŁ 136 lub 854
  • multimedia KANAŁ 224
  • VECTRA KANAŁ 127
  • Toya KANAŁ 633
  • inea KANAŁ 295
  • orange KANAŁ 173
  • netia KANAŁ 24
  • Promax KANAŁ 405