O nas

Telewizja Polonia1 – pierwsza i obecnie najstarsza, działająca nieprzerwanie polska stacja komercyjna. Prekursor nowego modelu telewizji, który wraz z pojawieniem się na rodzimym rynku w marcu 1993 roku, zrewolucjonizował ówczesną medialną rzeczywistość. Nadawca wyznaczył kierunki, którymi przez lata  podążała telewizja w Polsce. P1 dziś to ponad 20 lat działalności oraz  miejsce w czołówce najbardziej rozpoznawalnych marek medialnych w kraju. Obecnie stacja jest częścią Międzynarodowej Grupy Medialnej Polcast Media Distribution. W swojej ofercie programowej stawia na różnorodną rozrywkę w interaktywnym wydaniu.

Przez ponad dwie dekady istnienia Polonii1, wraz z otaczającą nas rzeczywistością, przeobrażeniom ulegał telewizyjny rynek. Zmieniały się potrzeby i gusta odbiorców, zmieniała się także nasza Stacja. Nie zmieniło się natomiast to, co było i od samego początku jest dla nas najważniejsze - potrzeby i oczekiwania naszych widzów w zakresie programu. Wychodząc im naprzeciw, z początkiem tego roku zmienił się profil programowy P1. Dotychczasowy uniwersalny charakter zastąpił kontent muzyczno - rozrywkowy.


Aleksandra Fajęcka dyrektor ds. programowych P1: „Chcemy tworzyć przede wszystkim telewizję żywą, dynamiczną, opartą na interakcji z widzem. Budując nową ramówkę, postawiliśmy na produkcje muzyczne oraz programy typu reality i seriale docu. Tego rodzaju formaty cały czas notują dobre wyniki, szczególnie wśród młodego odbiorcy, do którego kierujemy nasz program. Oczywiście coraz trudniej zaskoczyć i zatrzymać widza, ale jak wszędzie, także w obrębie tych gatunków trzeba szukać ciekawych pomysłów i nowatorskich rozwiązań. Tymi założeniami kierowaliśmy się, przygotowując nasze nowe programy. A ponieważ gatunki te z całą pewnością wciąż charakteryzuje telewizyjny potencjał,  pracujemy nad kolejnymi produkcjami. Wierzymy, że nasze propozycje spotkają się z zainteresowaniem widowni”.


Dziś ramówkę P1 wypełniają różnorodne autorskie produkcje. Swoje miejsce na naszej antenie znalazły cieszące się ogromną popularnością gatunki, także te stworzone specjalnie na potrzeby telewizji, jak choćby reality shows. U nas zobaczycie te programy w niespotykanej nigdzie indziej konwencji np. telewizyjnego reality-video bloga. „W Sekretnym Dzienniku Wróża Maciejaukryta kamera śledzi codzienne życie wróżbity. Każdy odcinek to nowe, niepowtarzalne emocje, spotkania z fanami, relacje z imprez, a nawet kulinarne zmagania. Inną odsłonę tego gatunku możecie obejrzeć w „Życiu na Rocowo”. To perypetie piątki przyjaciół grających w zespole rockowym Doomrow. Codzienne zmagania związane ze szkołą, muzyką, koncertami, a także perypetie miłosne, problemy z rodziną i rodzicami - wszystko to w nowym reality show.

Obok tego muzyka w dużych ilościach i różnych  stylach – zawsze jednak na dobrą nutę, z humorem, optymistycznie i energetycznie. Co ważne; interaktywnie. To muzyczny hydepark, czyli przestrzeń dla Was. Wyrażajcie swoje emocje, piszcie, pozdrawiajcie. Gramy codziennie w trzech blokach muzycznych; porannym i dwóch południowych. Startujemy już o 6.00.


I kto powiedział, że poranki muszą być ciężkie?


Muzyczna Ruletka” to gorący program, w którym możecie zobaczyć najciekawsze i najbardziej popularne teledyski z obszaru muzyki dance, pop oraz disco. Piękna modelka w roli prezenterki i moc niesamowitych muzycznych doznań – gwarantowane.

Oprócz muzyki znajdziecie też na naszej antenie mające rzeszę swoich fanów konkursy call-tv, czyli popołudniowy relaks i dobra zabawa. Codzienna porcja krzyżówek, zagadek i łamigłówek, w których wiedza, spryt oraz spostrzegawczość premiowane są nagrodami. Każdego dnia na „Zagadkowej Wyspie” czekają na Was i wspólną zabawę piękne prezenterki w tym Celebrytka Monika Ordowska.

Ezoteryka XXI wieku, czyli 150-cio minutowy blok programowy ”Magicznej Telewizji”, w którym widzowie poprzez system sms lub za pośrednictwem telefonu mają możliwość bezpośredniego skontaktowania się z najbardziej znanymi wróżkami i wróżami w Polsce.

Oprócz stałych propozycji z tygodnia, weekendowo mamy dla Was:

FVCK This! program, jakiego w Polsce jeszcze nie było! Dwóch głównych bohaterów i dwie niezwykłe wartkie akcje. Filip Pobocha i Michał Rabiega w programie rozrywkowym, łączącym talk show z ulicznym prankiem. W każdym odcinku pojawią się nowe, niezwykle kontrowersyjne gwiazdy polskiego show biznesu, odkrywające całą prawdę o swoim życiu i życiu najbliższych. W programie zweryfikujemy poczucie humoru naszych rodaków w poszczególnych miastach w Polsce! Rock This! w sobotnie i  niedzielne popołudnia.


W weekendy będziemy mieli okazję wspólnie coś ugotować. Wy gotujecie dla siebie, a my gotujemy dla Was. Jeśli do tej pory kuchnię omijaliście szerokim łukiem, albo co najwyżej gotowaliście jedynie wodę na herbatę, to jest szansa by to zmienić. Monika Mrozowska ma u nas swoje 5 minut. W programie „Moje 5 minut” pokaże Wam, że żeby dobrze zjeść, wcale nie trzeba być kulinarnym wirtuozem. Będzie smacznie, zdrowo, kolorowo. Macie szansę na Garowe Rewolucje J ze sobą w roli głównej J. Ale z kulinariów to nie wszystko. Z ogromną przyjemnością do kuchni wkroczymy i my, serwując Wam „Odgrzewane Kotlety”, czyli wszystko to, co najbardziej znane i lubiane ma szansę wrócić z przepastnych archiwów ponownie na antenę P1.

Sukcesywnie ramówka wypełniać się będzie kolejnymi nowymi programami. W przygotowaniu są seriale: „Ja Sandra”, opowiadający perypetie prezenterki Sandry Moniki Majki, która każdy moment swojego życia konsultuje z wróżką. Druga realizowana produkcja to „Widzę przyszłość” serial opowiadający o pracy trzech wróżek. Pojawią się w nim gwiazdy.

Będzie więcej, bo to dopiero początek zmian. Mamy nadzieję, że nowe propozycje programowe spotkają się z Waszym zainteresowaniem i uznaniem. Podzielcie się z nami swoimi opiniami, uwagami i sugestiami. Wasze oryginalne pomysły w kwestiach programowych również będą mile widziane. Najciekawsze z nich mają szansę na realizację. Tak jak na naszej antenie, również w tym miejscu liczymy na Waszą aktywność. Wspólnie łatwej nam będzie tworzyć nową P1.


Z ziemi włoskiej do Polski, czyli nasze początki...

Swoją działalność rozpoczęliśmy w marcu 1993, zrzeszając 13 stacji lokalnych, działających w największych miastach Polski we wspólną sieć. W godzinach popołudniowych oraz paśmie prime-time poszczególne ośrodki emitowały wspólny program pod nazwą Polonia1. Nikt inny, jak właśnie Polonia 1 była prekursorem nowego modelu telewizji, który łamiąc dotychczasowy monopol nadawcy publicznego, zrewolucjonizował rodzimy rynek telewizyjny. Czerpiąc z doświadczeń w zakresie tworzenia i funkcjonowania prywatnych nadawców, opartych na zasadach „importowanych” z Włoch, ówczesny właściciel stacji - włoski inwestor zaimplementował najlepsze wzorce na grunt polski. Tym samym Polonia 1 mogła zaoferować polskiemu odbiorcy nową jakość telewizji pod względem programowym. Filmy, seriale i telenowele, które dotychczas można było jedynie podglądać przez satelitę u nadawców zagranicznych, zagościły na polskiej antenie. Różnorodna oferta programowa, przygotowana z myślą o szerokiej widowni, okazała się strzałem w dziesiątkę i porwała polską publiczność. W zasięgu swojego nadawania Polonia 1 gromadziła olbrzymią, nieosiągalną dzisiaj 26 % widownię. W szczytowym okresie naszej działalności codziennie przed telewizorami zasiadało blisko 9 (!) mln widzów, a stacja wyprzedziła w rankingu oglądalności nawet drugi program telewizji publicznej. To na antenie Poloni 1 swoją premierę miały cały czas lubiane i do dzisiaj wielokrotnie przypominane seriale m.in.: „MacGyver” i „Drużyna A”. Nie tylko panie, ale całe rodziny z zapartym tchem zasiadały przed telewizorami, śledząc kreacje królowej telenowel Grecji Colmenares w klasyce gatunku „Marii”, czy przyjętych z ogromnym entuzjazmem ówczesnych nowości: „Zbuntowanej” i „Manueli”. Produkcje te osiągnęły ogromny sukces.

Od samego początku istnienia stacja nie zapominała o najmłodszych. Polonia 1 jako pierwsza w Polsce emitowała japońskie kreskówki dla dzieci typu "anime" – do dziś pokolenie 30-latków wspomina je z sentymentem. Telewidzowie naszej stacji jako pierwsi mogli oglądać transmisje zawodów Formuły 1. Ale Polonia 1 oprócz filmów i seriali to także cały szereg różnorodnych programów produkowanych przez ośrodki lokalne z przeznaczeniem na główną antenę.

Nie tylko treści programowe zadecydowały o sukcesie stacji. W dużej mierze Polonia 1 swoją wysoką pozycję zawdzięczała ludziom, którzy ją tworzyli i w niej pracowali. Mimo że często byli to adepci sztuki dziennikarskiej, uczący się robienia telewizji, to ich zaangażowanie i pasja, oraz chęć robienia czegoś nowego, innego od tego co realizował publiczny monopolista, przynosiła wymierne efekty. Uznanie i sympatia widzów dla rezultatów ich pracy rosła z każdym miesiącem. Mało kto pamięta, że w skład naszej drużyny wchodzili i właśnie na antenie Polonii 1 swoją pracę zaczynali m.in.: Urszula Rzepczak, Jarosław Kret, Dorota Wellman czy Grzegorz Kalinowski. W zawodzie zostali do dzisiaj i są obecni na wielu antenach. Oni, a także setki innych osób pracujących w Polonii1 i ośrodkach lokalnych, mieli szansę stworzyć i przeżyć coś niezwykłego. Zapisywali pierwsze karty w nowym rozdziale telewizji - tym dotyczącym telewizji komercyjnej, jaki otworzył się w Polsce na początku lat 90-tych i w którym Polonia 1 odegrała szczególną rolę.

(Materiał Przygotował Marcin Siemiński Ekspert ds PR)


Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI” - film dokumentalny na jubileusz 20-lecia telewizji Polonia1:

część1:http://www.dailymotion.com/video/x19fk9x_z-ziemi-wloskiej-do-polski-cz-1-film-dokumentalny-na-jubileusz-20-lecia-telewizji-polonia1_shortfilms

część2:http://www.dailymotion.com/video/x19fo1s_z-ziemi-wloskiej-do-polski-cz-2-film-dokumentalny-na-jubileusz-20-lecia-telewizji-polonia1_shortfilms


Od dnia 1 września 2014 roku nastąpiła zmiana parametrów satelitarnego nadawania  kanału  telewizyjnego Polonia 1.

Nowe Parametry nadawania:

Satelita: Hotbird 13D

Pozycja: 13 East

Częstotliwość: 11662,00 MHz

Transponder: 158

Modulacja: DVB-S2/8PSK

SR: 27500

Kodowanie: FTA

Standard: SD

SID: 16956

Video PID: 2021

Audio PID: 2022 pol

FEC: 3/4


Zmiana parametrów nie powinna wpłynąć na odbiór kanału za pośrednictwem Operatorów telekomunikacyjnych.  W przypadku braku możliwości odbioru kanału prosimy o kontakt ze swoim Operatorem.

Odbiorcy indywidualni kanału Polonia 1, którzy posiadają zestaw satelitarny do odbioru kanałów telewizyjnych w  systemie mpeg4 DVB-S2/8 PSK powinni  wykonać wyszukiwanie kanałów wg. instrukcji odbiornika satelitarnego . Kanał Polonia 1 powinna ukazać się na liście wyszukanych kanałów.

Jeżeli pomimo wykonania wyszukiwania kanałów nie został odnaleziony  kanał Polonia 1 na liście kanałów można zmienić ustawienia parametrów kanału ręcznie zgodnie z instrukcja obsługi odbiornika używając do tego podanych nowych parametrów kanału.

Odbiorcy indywidualni kanału Polonia 1, którzy posiadają zestaw satelitarny do odbioru kanałów telewizyjnych w systemie mpeg2 DVB nie będą mogli odebrać kanału. Odbiór kanału będzie możliwy dopiero po dokonaniu  wymiany odbiornika satelitarnego na działający w systemie mpeg4 DVB-S2.

Dla operatorów telewizji kablowych dosył sygnału Polonii 1 dostępny jest także w mpeg-2 oraz mpeg-4 drogą światłowodową.Za wszelkie utrudnienia związane ze zmianą parametrów nadawania kanału Polonia 1 serdecznie przepraszamy wszystkich naszych odbiorców.

Pytania prosimy kierować na adres pomoc@polcast.tv.

JAK NAS ZNALEŹĆ

Polonia 1 jest  niekodowanym satelitarnym kanałem telewizyjnym. Poza bezpośrednim odbiorem  z satelity HotBird kanał dostępny jest za pośrednictwem Operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi telewizji kablowej oraz platform satelitarnych.

Polonia 1 dostępna jest m.in. w ofercie następujących Operatorów telekomunikacyjnych:

  • polsat cyfrowy KANAŁ 193
  • nc+ KANAŁ 218
  • UPC KANAŁ 136 lub 854
  • multimedia KANAŁ 224
  • VECTRA KANAŁ 127
  • Toya KANAŁ 633
  • inea KANAŁ 295
  • orange KANAŁ 173
  • netia KANAŁ 24
  • Promax KANAŁ 405